YENİ YILDA YENİ BİR BEN

YENİ YILDA YENİ BİR BEN

2020 ye yaklaştığımız şu günlerde yeni yıl, her birey için farklı anlamlar taşıyor. Konu yeni yıl olunca herkes bitirilen yılın kişisel değerlendirmesini yapıyor. Çok kötüydü, hayatımın en şanslı yılıydı, güzel geçti, zor geçti gibi yorumlar kaçınılmaz. 

Peki sizin 2019 yılınız nasıl geçti? Size ne getirdi ve sizden ne götürdü?

Eminim her birimizin bu soruya birçok cevabı var. Olmalı da..  Bu değerlendirmeyi, hatırlamak istemediğimiz anılar olaylar olsa bile yapabilmek gerekiyor. Çünkü iyisiyle kötüsüyle hayat bizim hayatımız ve onu benimsemek kendimize yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden biri.

Bitirilen yıl değerlendirilirken hep olumsuz olayların hatırlanması da olağan bir durum. Malum zihnimiz olumsuzlukları hatırlamaya daha çok meyilli. Çünkü olumsuz durumlar olumlulara göre bizi daha fazla etkiler. O nedenle değerlendirmelerin olumsuz olmasına şaşırmıyoruz. Fakat gerçekçi olmamız da gerekiyor. Çok ‘’pollyannacılık’’ yapmaya da gerek yok fakat iyisiyle kötüsüyle gerçekçi bir değerlendirme yapmak çok daha sağlıklı.
Neden değerlendiriyoruz geçmiş yılımızı?

Öncelikle yaşadığımız yılı değerlendirmek, farkındalık oluşturur. Bu da bilinçli bir ilerleme sağlayacaktır. Değerlendirirken olumsuz olaylardan çıkardığımız dersler, bizim için yeni hedefler oluşturacaktır. Bu hedefler için de yeni yıl, yeni tarih, bir başlangıç tarihi olacaktır. Yeni hedeflerimizde tarih belirlemek hem motivasyon açısından hem de farkındalık açısından önemli ve gerekli bir durum. Hayaller kurmak, hedefler belirlemek ve bu doğrultuda yeni kararlar almak çok yararlı.  Ve genelde yeni kararlar almak için hep belirli günleri, hafta başlarını, doğum günlerini ve yeni yılı bekleriz.

Yeni yıla başlarken hedeflerimizde neye dikkat etmeliyiz?

-Öncelikle “neler yaşadığınızı” ve “neden yaşadığınızı” ve “yaşadıklarınızın bugüne etkisinin”  farkına varın ve,
-İlgilerinize, yeteneklerinize uygun hedefler belirlemeniz başarıya ulaşmanızı kolaylaştıracaktır
-Her şeye yetmek yerine  “elimden geleni yapmak” söylemini benimsemeye karar verebilirsiniz
-Sosyal ve aşk hayatınızla ilgili ertelediğiniz şeyler varsa yeni yıl bunlar için harekete geçme tarihiniz olabilir
-Hedefleriniz sizinle ilgili olmalıdır
-Hedefinize uygun planlama yapmalısınız. Çünkü ulaşamayacağınız bir şey hedef değil hayaldir.
-Gerçekçi, ulaşılabilir hedefler belirleyebilirsiniz
-Yine de aksaklıkların olabilme ihtimaline karşı hedeflerinizi esnek tutmalısınız.

Yeni yılla ilgili güzel planlar yaparken kendinize güzel bir başlangıç yapmak için özel günlere ihtiyacınız olmadığını unutmayın. Her yeni gün yeni bir başlangıç olabilir. Keyifli ve sağlıklı yeni bir yıl olabilmesi dileğiyle..