İLİŞKİLERDE 'GÜVEN' SORUNU

İLİŞKİLERDE 'GÜVEN' SORUNU

İnsan doğası gereği, kendi değer yargıları çerçevesinde makul bulduğu doğrulara inanıp, bu doğruları içselleştirmeye eğilimlidir. Sosyal varlıklarız ve diğer insanlarla derin ilişkiler kurabilmek için güvene ihtiyaç duyarız. Yani dostluk ve aşk gibi duygusal ilişkiler, kişiler arasında gelişen çekimin yanı sıra; bu kişilerin birbirlerini “güvenilir” bulmaları sayesinde gelişir. Özellikle duygusal ilişkilerde ve evliliklerde daha da önemli hale gelen güven olgusu, söz konusu ilişkiyi göklere çıkarabileceği gibi yerin dibine de batırabilir. En temel ihtiyacımız olan güven, bir kere kaybedildiğinde ilişkileri temelinden sarsıyor ve içinde yaşanılamaz bir hale getiriyor

Peki kişiler neden partnerine olan güvenini kaybediyor?

1 Kişinin partnerini kaybedeceği korkusuyla yalana başvurması
2 Aldatılma
3 Yaşanılan olumsuz deneyimler
4 Kişinin Özgüveninin Olmaması
5 Partnerin İlgisizliği

Peki İlişkinizde güven sorunu yaşayıp yaşamadığınızı nasıl anlarsınız?

Tarafların birbirine tam manasıyla güvenmediği bir ilişkinin sağlıklı şekilde devam edeceğini söylemek zordur. Eğer siz de ilişkinizde ters giden bir şeyler olduğunu düşünüyor fakat sorunu tam olarak anlamlandıramıyorsanız kendinize bazı sorular sorabilirsiniz;

Partneriniz telefonunu masada bırakıp gittiğinde telefonu alıp gizlice karıştırır mısınız?

Partnerinizin hayatında olup biten, önemli / önemsiz her şeyden haberdar olmak ister misiniz?

Bir tartışma ya da gerginlik yaşadığınızda terk edilme endişesi duyar mısınız?

İlişkinizde duygusal / cinsel yakınlık tam olsa da kendinizi yalnız hisseder misiniz?

Partnerinizin size verdiği sözleri tutmayacağını düşünüyor musunuz?

Bu soruların çoğuna evet cevabı veriyorsanız muhtemelen ilişkinizde güven sorunu hissediyorsunuz.
Güven problemim var ama aşmak için dikkat etmem gereken noktalar neler? Diye soranlara;

Şeffaf davranın
İlişkilerde sinsice büyüyen güvensizliğin en büyük nedenlerinden biri de çiftlerin birbirine karşı yeterince şeffaf olmasıdır. Siz siz olun, hata da yapmış olsanız bunu partnerinizden saklamayın. Eğer başınız dertteyse bunu ondan saklamak yerine sorunu beraberce çözmeyi teklif etmek aranızdaki güven bağını güçlendirecektir. Ayrıca tüm bunları uygulamanız, sizin de karşı taraftan bunları beklemeye hakkınız olması demektir.


Empati kurun
Anlamsız şüpheleri aşmanın en iyi yollarından biri de “Onun yerinde ben olsaydım” cümlesini kurabilmektir. Fazlaca takılıp şüphelendiğiniz konuların muhatabı siz olsaydınız neler yapardınız bunu bir düşünün.
İletişiminizi güçlendirin

Açıkça iletişim kurmak gibisi yoktur. Eğer içinizde sizi kaygıya sürükleyen terk edilme, aldatılma ve kabul görmeme gibi korkularınız varsa bunları partnerinizle paylaşın ve aşmak istediğinizi dile getirin. En yakınınızın size böyle bir durumda kayıtsız kalması söz konusu olmayacaktır.

“Hayır”ı bir cevap olarak benimseyin
Eşiniz / sevgiliniz size bazen “Hayır” diyebilir. Bunu büyük bir dram olarak değerlendirmek yerine, hayırı geçerli bir cevap olarak benimseyin ve gerektiği zaman siz de kullanın. (Örneğin sevgilinizle yemeğe çıkmak istediğiniz bir akşam alacağınız “Hayır çünkü bu akşam arkadaşlarımla planım var” cevabını normal kabul etmeye çalışın)

Kişisel gücünüze inanın
Kafanızda dolaşan tilkileri kovmanın en iyi yollarından biri de kendinize ve benliğinize yatırım yapmaktır. Siz karakterinizi ve zihninizi ne kadar güçlendirirseniz, kendinize o kadar güvenir ve güvensizliği de kolayca bir kenara bırakabilirsiniz.

Kendinize Güvenin
Karşınızdakine güvenebilmek için en önce kendinize güvenmeniz gerektiğini unutmayın. Özgüveniniz eksik olduğu sürece karşınızdakine nasıl güvenebilirsiniz ki?

Şunu söyleyebilirim ki temel olarak belirttiğimiz bu noktalar, ilişkide güvensizliğin tabiki kesin tespit ve çözümü değildir. Fakat ilk etapta kendinizi sorgulamanıza yardımcı olur. Hatta güvensizlik, yüzeysel seviyede ise baş etmenizde de yardımcı olabilir. Konu daha derin ve baş etmekte zorlanıyorsanız bu okuduklarınız sizin farkındalığınızı arttıracaktır. Bu da uzman desteği aldığınızda ilk etap için sizi hazırlayacaktır.

İlişki çok geniş çaplı bir konu olmakla birlikte güven konusunu da birkaç cümleyle özetlemek oldukça zor. O yüzden temel anlamda tespitlere yer verip, kişisel çözümleri birebir uzman desteğiyle sağlamanın daha sağlıklı olacağını belirtmek isterim.
Etrafınızda güven hissettiğiniz kişilerin olması dileğiyle..

PSK. BURÇİN KOYUNCU